Baseball

Class 3A state tournament

Morton Regional

GAME 1: Fairbury Prairie Central 8, East Peoria 3.

GAME 2: Morton 3, Fairbury Prairie Central 2.

GAME 3: Bloomington 2, Metamora 0.

CHAMPIONSHIP: Morton 6, Bloomington 2.

Chillicothe IVC Regional

GAME 1: Streator 18, Pontiac 8.

GAME 2: Washington 5, Streator 2.

GAME 3: Normal U. High 5, IVC 2.

CHAMPIONSHIP: Normal U. High 1, Washington 0.

Metamora Sectional

GAME 1: Geneseo 10, Normal U. High 8.

GAME 2: Morton 2, Dunlap 1 (8 innings).

CHAMPIONSHIP: Morton 7, Geneseo 5 (8 innings).

Supersectionals

AT CRESTWOOD: Chicago Heights Marian 10, Chicago Solorio 0.

AT SAUGET: Champaign Central 13, Mascoutah 6.

AT ROCK ISLAND: Aurora Marmion 6, Morton 3.

AT NAPERVILLE: Arlington Heights St. Viator 13, Lisle Benet 4.

State finals

At Silver Cross Field, Joliet

SEMIFINAL: Chicago Heights Marian vs. Champaign Central, 10 a.m. Friday.

SEMIFINAL: Aurora Marmion vs. Arlington Heights St. Viator, noon Friday.

THIRD-PLACE GAME: Semifinal losers, 10 a.m. Saturday.

CHAMPIONSHIP GAME: Semifinal winners, noon Saturday.

Class 4A state tournament

Normal West Regional

GAME 1: Normal West 5, Pekin 0.

CHAMPIONSHIP: Normal Community 11, Bradley-Bourbonnais 1.

State finals

At Silver Cross Stadium, Joliet

SEMIFINAL: Winnetka New Trier vs. Crystal Lake South, 3 p.m. Friday.

SEMIFINAL: Edwardsville vs. Burbank St. Laurence, 5 p.m.

THIRD-PLACE GAME: Semifinal losers, 3 p.m.

CHAMPIONSHIP GAME: Semifinal winners, 5 p.m.

Softball

Class 3A state tournament

East Peoria Regional

GAME 1: Fairbury Prairie Central 6, Morton 4.

GAME 2: East Peoria 10, Fairbury Prairie Central 0.

GAME 3: Normal U. High 6, Bloomington 1.

CHAMPIONSHIP: East Peoria 10, Normal U. High 0.

Limestone Regional

GAME 1: Macomb 13, Peoria High 0.

GAME 2: Washington 10, Macomb 0.

GAME 3: Limestone 10, Canton 1.

CHAMPIONSHIP: Limestone 3, Washington 1.

Metamora Sectional

GAME 1: East Peoria 5, Rock Island Alleman 0.

GAME 2: Streator 8, Limestone 0.

CHAMPIONSHIP: East Peoria 15, Streator 0.

Supersectionals

AT MATTOON: Rochester 10, Herrin 4.

AT BLOOMINGTON: East Peoria 3, Kankakee Bishop McNamara 0 (8 innings).

AT ROSEMONT: LaGrange Park Nazareth 3, Lombard Montini 0.

AT MAPLE PARK: Marengo 9, Arlington Heights St. Viator 5.

State finals

At EastSide Centre, East Peoria

SEMIFINAL: Rochester vs. East Peoria, 10 a.m. Friday.

SEMIFINAL: LaGrange Park Nazareth vs. Marengo, noon Friday.

THIRD-PLACE GAME: Semifinal losers, Saturday.

CHAMPIONSHIP GAME: Semifinal winners, Saturday.

Class 4A state tournament

Rock Island Regional

GAME 1: Rock Island 5, Pekin 0.

GAME 2: Moline 9, Quincy 2.

CHAMPIONSHIP: Moline 5, Rock Island 3.

State finals

At EastSide Centre, East Peoria

SEMIFINAL: Barrington vs. Oak Park-River Forest, 3 p.m. Friday.

SEMIFINAL: Chicago Marist vs. Frankfort Lincoln-Way East, 5 p.m. Friday.

THIRD-PLACE GAME: Semifinal losers, 3 p.m. Saturday.

CHAMPIONSHIP GAME: Semifinal winners, 5 p.m. Saturday.

Pekin Park District

Monday Church Leagues

At Mineral Springs No. 1

• CBC 17, First United Methodist 2.

• Grace Baptist 23, Pekin Bible 14.

• Community of Christ 24, City Church 3.

• Creve Coeur Christian 23, Bridgeway 13.

At Mineral Springs No. 2

• City Church 13, Faith Baptist 11.

• Living Hope 18, First United Methodist 15.

• First Presbyterian 21, North Pekin Nazarene 20.

• Last Harvest 22, Glasford Baptist 8.

Girls soccer

Monday’s Results

Senior All-Star Classic

At Peoria Richwoods

Tazewell-Woodford 4, Peoria-Fulton 2

TW 2 2 — 4

PF 1 1 — 2

SCORING

T-W: Jaylyn Smith (Maya Phan) 17:19.

P-F: Kaylee Johnson (unassisted) 19:03.

T-W: Jess Rajkumar (unassisted) 50:23.

P-F: Abbie Bourscheidt (unassisted) 51:56.

T-W: Jaylyn Smith (unassisted) 74:03.

T-W: Jess Rajkumar (unassisted) 75:33.