Baseball

Class 3A state tournament

Morton Regional

GAME 1: Fairbury Prairie Central 8, East Peoria 3.

GAME 2: Morton 3, Fairbury Prairie Central 2.

GAME 3: Bloomington 2, Metamora 0.

CHAMPIONSHIP: Morton 6, Bloomington 2.

Chillicothe IVC Regional

GAME 1: Streator 18, Pontiac 8.

GAME 2: Washington 5, Streator 2.

GAME 3: Normal U. High 5, IVC 2.

CHAMPIONSHIP: Normal U. High 1, Washington 0.

Metamora Sectional

GAME 1: Geneseo 10, Normal U. High 8.

GAME 2: Morton 2, Dunlap 1 (8 innings).

CHAMPIONSHIP: Morton 7, Geneseo 5 (8 innings).

Supersectionals

AT CRESTWOOD: Chicago Solorio vs. Chicago Heights Marian, Monday (game completed after deadline).

AT SAUGET: Champaign Central vs. Mascoutah, Monday (game completed after deadline).

AT ROCK ISLAND: Morton vs. Aurora Marmion, Monday (game completed after deadline).

AT NAPERVILLE: Arlington Heights St. Viator vs. Lisle Benet, Monday (game completed after deadline).

State Finals

At Silver Cross Field, Joliet

SEMFINAL: Crestwood winner vs. Sauget winner, 10 a.m. Friday.

SEMFINAL: Rock Island winner vs. Naperville winner, noon Friday.

THIRD-PLACE GAME: Semifinal losers, 10 a.m. Saturday.

CHAMPIONSHIP GAME: Semifinal winners, noon Saturday.

Class 4A state tournament

Normal West Regional

GAME 1: Normal West 5, Pekin 0.

CHAMPIONSHIP: Normal Community 11, Bradley-Bourbonnais 1.

Softball

Class 3A state tournament

East Peoria Regional

GAME 1: Fairbury Prairie Central 6, Morton 4.

GAME 2: East Peoria 10, Fairbury Prairie Central 0.

GAME 3: Normal U. High 6, Bloomington 1.

CHAMPIONSHIP: East Peoria 10, Normal U. High 0.

Limestone Regional

GAME 1: Macomb 13, Peoria High 0.

GAME 2: Washington 10, Macomb 0.

GAME 3: Limestone 10, Canton 1.

CHAMPIONSHIP: Limestone 3, Washington 1.

Metamora Sectional

GAME 1: East Peoria 5, Rock Island Alleman 0.

GAME 2: Streator 8, Limestone 0.

CHAMPIONSHIP: East Peoria 15, Streator 0.

Supersectionals

AT MATTOON: Rochester vs. Herrin, Monday (game completed after deadline).

AT BLOOMINGTON: East Peoria vs. Kankakee Bishop McNamara, Monday (game completed after deadline).

AT ROSEMONT: LaGrange Park Nazareth vs. Lombard Montini, Monday (game completed after deadline).

AT MAPLE PARK: Arlington Heights St. Viator vs. Marengo, Monday (game completed after deadline).

State Finals

At EastSide Centre, East Peoria

SEMIFINAL: Mattoon winner vs. Bloomington winner, Friday.

SEMIFINAL: Rosemont winner vs. Maple Park winner, Friday.

THIRD-PLACE GAME: Semifinal losers, Saturday.

CHAMPIONSHIP GAME: Semifinal winners, Saturday.

Class 4A state tournament

Rock Island Regional

GAME 1: Rock Island 5, Pekin 0.

GAME 2: Moline 9, Quincy 2.

CHAMPIONSHIP: Moline 5, Rock Island 3.

Pekin Park District

Sunday Morning Industrial League

At Mineral Springs No. 1

• Rockford Rigging 20, Peddler’s Way 15.

• T-Shirt House 20, Morton Buildings 1.

• Controlled Chaos 17, Big Top Tattoo 16.

Sunday Co-Rec Leagues

At Mineral Springs No. 1

• Cheese Nuts vs. Tremont Roofing, double forfeit.

• E.O. Reed Construction 19, CIC Chiropractic 8.

• Doc Joker 10, Growing Smiles 8.

• Busy Corner 16, Jac’s Doghouse 13.

At Mineral Springs No. 2

• Peddler’s Way 23, Jager Bombers 7.

• Unknown 13, Team Redemption 0.

• McCritter’s 10, Pappy’s All-Stars 9.

Friday Industrial Leagues

At Mineral Springs No. 1

• Neil’s Appliance 33, W.R. Haynes 21.

• CCR 21, Double D’s 20.

• Walt’s Garage 18, Steam Fitters 7.

• Big Top Tattoo 19, Jac’s Doghouse 1.

• Big Top Tattoo 26, Jac’s Doghouse 9.

At Mineral Springs No. 2

• Jokers 15, Cody Realtors 14.

• Striketown 14, Boardwalk 9.

• Clanahan Chiro 16, Chriostopher Coin & Gun/Kouri’s 11.

• Clanahan Chiro 14, Boardwalk 6.